FAQ – Czyli odpowiedzi na często zadawane pytania

Jak wygląda pierwsze spotkanie z psychoterapeutą? Czego mam się spodziewać?

Pierwsze spotkanie ma na celu zrozumienie problemu, z jakim przychodzisz do psychoterapeuty, poznanie Twoich oczekiwań, sposobów dotychczasowego radzenia sobie z trudnościami. To pierwsze, jak i późniejsze spotkania trwają około 50 minut. Ważne jest także wzajemne poznanie się psychoterapeuty i pacjenta, zaznajomienie ze sposobami pracy terapeutycznej, regułami, które będą obowiązywać podczas terapii (np. każdy z członków rodziny ma prawo do wyrażania własnych myśli, nie przeszkadzamy partnerowi w wypowiedzi). Psychoterapeuta na pierwszym spotkaniu postara się uzyskać pewne informacje o Tobie, zapyta o stan zdrowia, leki, uzależnienia, czy też o wykonywanie czynności zagrażających życiu lub zdrowiu. W celu odpowiedniego zrozumienia Ciebie i Twojej sytuacji ważne jest niepomijanie żadnych kwestii, mimo tego, że mogą one być dla Ciebie niewygodne. Możesz czuć, że jesteś pytany o rzeczy pozornie niezwiązane z problemem, a które dopiero po jakimś czasie zaczną wydawać się bardziej zrozumiałe. Czasami psychoterapeuta może poprosić Cię o wizytę u innego specalisty np. lekarza ogólnego, psychiatry itp. by wykluczyć inne choroby, które mogą być przyczyną Twojego złego samopoczucia. W razie jakichkolwek wątpliwości, które Ci się będą nasuwać warto po prostu o nich powiedzieć i je wyjaśinć z psychoterapeutą.

Co to jest psychoterapia i na czym polega?

Psychoterapia jest różnie definiowana. W zależności od teoretycznego podejścia może być definiowana jako forma interpersonalnej perswazji lub edukacji psychospołecznej, jako technologia behawioralna lub rodzaj przewodnictwa w zakresie zmiany samego siebie (Czabała J.Cz., Czynniki leczące w psychoterapii, Wyd. PWN, s. 18). Dla psychoterapeuty systemowego to rodzina, a nie konkretna osoba przejawia zaburzenia funkcjonowania. Wprawdzie konkretny członek rodziny występuje w roli chorego, ale wyraża on problem całego systemu rodzinnego, dlatego procesom przemiany w psychoterapii systemowej powinna podlegać cała rodzina, a nie tylko jedna osoba. Po czym poznać że psychoterapia skutkuje? Psychoterapia to proces powolny, czasem potrzeba wielu sesji, by dostrzec jakąś zmianę, a czasem po pierwszej konsultacji już widać poprawę. Często zauważamy, że to ludzie wokół nas się zmieniają, a nie my. Zdaża się nam także zły nastrój, rozczarowanie tym, że nie jesteśmy tacy wspaniali, za jakich się uważaliśmy. Tracimy iluzje i złudzenia, w jakich żyliśmy, a to nie jest przyjemne. Mimo to zauważamy także, że łatwiej zaczynamy znosić codzienne trudności i łatwiej przychodzi nam zrozumieć innych ludzi. Czasami możemy odczuwać pogorszenie zamiast poprawy, zdarza się tak wielokrotnie w procesie psychoterapii, ważne jest jednak żeby otwarcie o tym poinformować psychoterapeutę.

Po czym poznać że psychoterapia skutkuje?

Psychoterapia to proces powolny, czasem potrzeba wielu sesji, by dostrzec jakąś zmianę, a czasem po pierwszej konsultacji już widać poprawę. Często zauważamy, że to ludzie wokół nas się zmieniają, a nie my. Zdaża się nam także zły nastrój, rozczarowanie tym, że nie jesteśmy tacy wspaniali, za jakich się uważaliśmy. Tracimy iluzje i złudzenia, w jakich żyiśmy, a to nie jest przyjemne. Mimo to zauważamy także, że łatwiej zaczynamy znosić codzienne trudności i łatwiej przychodzi nam zrozumieć innych ludzi. Czasami możemy odczuwać pogorszenie zamiast poprawy, zdarza się tak wielokrotnie w procesie psychoterapii, ważne jest jednak żeby otwarcie o tym poinformować psychoterapeutę.

Funkcjonowanie dziecka z rodzin alkoholowych

Nieustający stan zagrożenia i napięcia w rodzinie alkoholowej skutkuje utratą spontaniczności. Dzieci uczą się, że …

Charakterystyka funkcjonowania rodziny z problemem alkoholowym

Według WHO alkoholicy to osoby pijące nadmiernie, u których zależność od alkoholu jest taka, że wykazują oni bądź …

Rzecz o porażce

  Telewizja i kolorowe czasopisma ukazują współczesnego człowieka jako supermena, który ma świetną pracę , drogi …