Depresja – czy tylko u dorosłych?
Pojęcie depresji jest znane niemal nam wszystkim, jest często używane w mediach i publicystyce, ale czy kojarzy nam się prawidłowo?
W przypadku choroby, nieszczęśliwego wypadku czy splotu nieprzychylnych dla nas okoliczności odczuwanie smutku i apatii stanowi naturalną reakcję organizmu. Niepokój nasz powinien wzbudzić fakt długotrwałego utrzymywania się tego stanu i jego nasilenie. Wtedy powinniśmy udać się do psychologa.
Depresja to choroba charakteryzująca się występowaniem niskiej samooceny i małej wiary w siebie, osłabieniem koncentracji i uwagi, zmniejszonym apetytem, zaburzeniami snu, myślami i czynami samobójczymi, pesymizmem, poczuciem winy i małej wartości1. Nie wszystkie objawy muszą występować jednocześnie, a w przypadku dzieci i młodzieży depresja może przyjmować zupełnie inna postać i być rzadko dostrzegalną przez najbliższych.
U małych dzieci (3-4 lata) do niepokojących objawów zaliczyć należy hiperaktywność oraz agresję fizyczną. Dziecko jest wycofane z relacji społecznych, reaguje negatywnie na rozłąkę z rodzicem. Występuje moczenie nocne, problemy ze snem i jedzeniem.
U starszych dzieci, do 8 lat główne miejsce zajmują dolegliwości somatyczne. Mogą to być różnego rodzaju bóle bez przyczyny medycznej. Ponadto do objawów depresji w tym okresie rozwojowym należą: kradzieże, kłamanie, agresja, niepowodzenia w nauce.
Dzieci i młodzież w wieku 9-12 lat cierpiące na depresję charakteryzuje niska samoocena, niezadowolenie z siebie, problemy w relacjach z rówieśnikami przybierające nawet skrajną postać izolacji. Odczuwanie smutku, apatii i bóli psychogennych może być połączone z przejawianiem zachowań ryzykownych, zagrażających własnemu lub cudzemu zdrowiu bądź życiu.
Objawy depresji u nastolatków zbliżone są do objawów depresji u dorosłych.
Kryteria depresji młodzieńczej na podstawie Marino:
1. Dolegliwości fizyczne:
-
nieustające zmęczenie
-
zmiany apetytu
-
problemy ze snem
-
częste bóle
-
niestrawność
2. Zaburzenia myślenia:
-
kłopoty z koncentracją uwagi
-
kłopoty z pamięcią
-
trudności decyzyjne
-
nadmierne skupienie na przeszłości
-
negatywne myśli
3. Objawy natury emocjonalnej:
-
drażliwość
-
reakcje niewspółmierne do bodźców
-
nadmierna płaczliwość
-
wyrzuty sumienia i poczucie winy
4. Przejawy duchowej pustki:
-
niemożność odczuwania przyjemności i radości
-
zobojętnienie
-
poczucie beznadziejności
-
cierpienie egzystencjalne
-
oddalenie się od Boga – w przypadku osób religijnych
-
rozmyślania o śmierci
- myśli samobójcze3
Nastolatki ponadto nierzadko popadają w uzależnienia z powodu depresji, mogą przejawiać zachowania antyspołeczne (bójki, kradzieże, włamania etc.)
1Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych, Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD-10, Kraków-Warszawa 2000.
2A. Marino, Widziałem ciemne słońce, Jacek Santorski, 1995.
Write a Comment